Spor Merkezi Seçerken...

Her geçen gün ülkemizdeki spor bilinci artarken, bu sektöre olan yatırımlarda artmaktadır. Artan yatırımlarla beraber neredeyse ayda bir, yeni bir spor salonu açılıyor, butik konsepte açılan spor salonları büyük spor merkezlerine oranla çok daha fazla sayıda. Şimdi, butik ve büyük spor konseptlerinin avantajları-dezavantajları nelerdir? diye küçük bir gözlem yapmak istiyorum.

Öncelikle karar verdiniz ve spora başlamak için bir mekan araştırması içerisine girdiniz. Bu noktada, nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

• Spor uzmanları, yeterli eğitime ve bilgiye sahip mi?
  • Hijyen kurallarına uygun bir merkez mi?
  • Müşteri memnuniyetine önem veriliyor mu?
  • Sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir merkez mi?
  • Lokasyon olarak kolay erişebileceğiniz bir noktada mı?
  • Açılış ve kapanış saatleri sizin için uygun mu?

Seçeceğiniz spor merkezi gerek butik gerekse büyük bir spor merkezi olsun, yukarıdaki soru işaretlerinin cevabını mutlaka bulabildiğiniz bir yer olmalıdır. Aksi takdirde, günümüzde spor yapmak için motivasyonu zor yakalayan bireyler en ufak soru işaretinde spordan tamamen uzaklaşma yoluna gidecektir.

Sektörde kendini ispatlamış ve yıllardır faaliyet gösteren büyük, şaşalı spor merkezlerinin butik konseptlere göre avantajları fazla olmakla beraber, son seçim spor yapmak isteyen kişinin tercihine kalmaktadır. Büyük spor merkezlerin de, genellikle minimum 6 aylık maksimum 10 yıllık hatta ömür boyu üyelik sistemleri mevcuttur. Bu noktada, butik bir spor merkezine göre fiyat avantajı ön plana çıkmaktadır.

Butik spor merkezlerin de birebir müşteri ilişkisi hizmeti alırken, büyük konseptlerde siz yeri geldiğinde kendi kendinizin eğitmeni olmak durumunda kalırsınız. Bu hayatında sporu yapmak zorunda hissederek yapan kişiler için, oldukça zor bir durumdur. Motivasyonsuzluk riski ile karşı karşıya kalmanız an meselesidir. Tabi, büyük konseptlerde üyeliğiniz dışında ekstra para ödeyerek, kendinize özel bir eğitmende ( personal trainer ) tutabilirsiniz. Büyük bir spor merkezinin, soyunma odası en ilgi çekici bölümlerden biridir, az spor bol sauna, buhar, duş ☺ mümkündür. Fakat butik bir spor merkezinde örneğin bir pilates stüdyosunda, aynı soyunma odası konforunu bulmanız pek mümkün değildir. Büyük spor konseptlerindeki diğer bir avantaj ise zaman zaman ismini bile telaffuz edemediğiniz farklı spor egzersizlerini tanıma imkanı yakalayabilmenizdir. Farklı stüdyo derslerine istediğiniz zaman katılabilmeniz, sporunuzu daha renkli bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Butik veya büyük bir spor merkezi konseptinin arasındaki en belirgin farkları sizler ile paylaştım, ben kendim yıllarca profesyonel spor yapmış biri olarak, dönem dönem iki farklı konsepte de spor yaptım ve yapmaya devam ediyorum. Spor merkezi seçimi yaparken hem maddi hem manevi yönden değerlendirmelerimi yapıp, sonucunda en önemli kısım sürdürülebilirliliğine bakarak seçim yapıyorum. Sizlere de tavsiyem, daha sağlıklı ve mutlu bir birey olabilmeniz için gerek butik, gerek büyük nerde olursa olsun spor yapmanız.

Sağlıkla ve sporla kalın :)