Bugün ‘’ OTİZM ‘’ günü!

‘’ Otizm; sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğu. Otizmli bireyler genelde öğrenme zorluğu çekerler. Otizmli bireylerin büyük bir kısmında farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de, zeka seviyeleri normal otizmli bireyler de vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, otizmli bireyler çevrelerindeki dünyayı algılamakta ortak bir zorluk çekerler. Otizm, bireyin sosyal gelişimini, dilini ve iletişimini etkileyen psiko-nörolojik gelişimsel bir bozukluk olarak da tanımlanabilir. ‘’

Evet otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozuklukmuş. Yani heran hepimizin hayatın da yeni doğan yeğenimiz, kardeşimiz, çocuğumuz, yeni tanıştığımız bir aile, bir öğrenci ile beraber yer alabilir. Bu nedenle farkındalık oldukça önemli diye düşünüyorum.

Otizmin ne olduğunu bilip, ne şekilde üstesinden gelinebileceği ile ilgili fikir sahibi olmak, duyarlı olmak önce kendi maneviyatımıza daha sonra toplumumuzun gelişimine oldukça fayda sağlayacaktır. Bugüne kadar mesleğim gereği, birçok otizmli çocuk ile karşılaştım ve hepsinin gelişimlerine fayda sağlayacak eğitimlerin içinde yer aldım. Bu en başta beni bir eğitmen olarak değil, bir insan olarak mutlu etti.

Ve çok emin olduğum birşey var ki;

SPOR;
her yaştan her bireyin eksik yanlarını tamamlamak fazla olan yönlerini ise törpülemek için çok büyük bir fırsat.

Bugün

‘’ Otizm Farkındalık Günü ‘’
ve ben bir spor uzmanı olarak, herkesi bu eksik yada fazlalıkları spor ile iyileştirmeye davet ediyorum.

Unutmayın, spor evrenseldir ve herkes yapabilir!