İyi odaklan ve yarışı kazan!

Sporcu olmak için sadece yetenek yetmez! Kararlılık, cesaret, özveri, disiplin, acı çekmek, başarıya odaklanmak gibi soyut kavramları zihninde hissedebilmelidir insan. Bu soyut kavramlardan biri eksik yada eksilirse denge bozulur ve hedefe giden yolda tökezlersin.

17 yıl profesyonel spor yapmış biri olarak, zaman zaman bu hislerimi kaybettiğim “an”lar yaşadım. Ama hislerime hiç yenik düşmedim. Her zor zamanın ardından, kendime yeni bir hedef belirlemeyi ve ona odaklanmayı başardım. Odaklanmanın ve çalışmanın getirdiği her yeni başarı ile bir basamak daha yükseldim.

Spor psikolojisini çok erken yaşta bu kadar yoğun yaşayınca, “Sporcu yenilmeyi bilir mi?” sorusunun yanıtı ben de elbette ki HAYIR! Gerçek bir profesyonel sporcu iseniz, ‘’yenilmek’’ kavramını, yenilmedikçe aklınıza getirmezsiniz. Çünkü, fiziksel antrenmanların yanı sıra mental antrenmanlar da sporcunun başarısını ciddi şekilde etkiler. Mental antrenmanlarda, gerçek bir profesyonel sporcu kendine güvenir ve yenilmek kavramını tamamen yok sayar.

Diğer taraftan tabi ki sporcu, sportmenlik sınırları içerisin de yenilmeyi bilmeli aslında.

Yenildiğinde;

Karşındakini yada takımı takdir etmeyi,

Kendi eksikliklerini analiz etmesi gerektiğini,

Daha çok çalışarak kazanılmayacak zafer olmadığını,

Bir daha ki yarışlara daha çok çalışması gerektiğini, sporun getirdiği azim ve ahlak değerleri içerisinde farkına olmalıdır.

Ama kendi zihninde asla yenilmek olmamalıdır! Eğer bir sporcu yenilmek kavramı ile başlarsa yarışına, rakibi 1 adım önde demektir.

Bu yüzden profesyonel sporcu isen, iyi odaklan ve yarışı kazan!