Herkes ‘’PİLATES’’ Diyor ama Dikkat…Pilates Metodu yirminci yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates (1880-1967) tarafından geliştirilmiş fiziksel bir fitness sistemidir.

Pilates metodu, zihnin kaslar üzerindeki kullanımını desteklediği için Contrology (Kontrol bilimi) olarak adlandırılmaktadır. Pilates, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli işlevi olan temel kaslar üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programıdır. Nefes egzersizi teknikleri de yer almaktadır. Pilates'de her bir egzersizin çok kez tekrarı yerine daha az sayıda, tam, kontrol ve belirli bir biçim içinde uygulanması tercih edilir. Sonuç; artan esneklik, güç, beden farkındalığı, enerji ve gelişmiş zihinsel konsantrasyondur.

Pilates uygulayıcıları eğitimlerinde, güç ve esneklik inşa edebilmek için kendi vücut ağırlıklarını kullanmaktadırlar. Bunu yüksek düzeyde kardiovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan gerçekleştirmeyi hedeflerler. Pilates’in 6 prensibi bulunmaktadır ve bu egzersizde öenmli rol oynamaktadır.

Bunlar;

Konsantrasyon :
Pilates yaparken hareketlere yoğunlaşmak,bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir.

Kontrol :
Pilates metodunda kontrol çok önemlidir. Kontrol için bedenin iyi dinlenmesi ve hareketlerin gösterildiği şekilde uygulanması, olası sakatlıkların önlenmesi gerekir.


Merkezleme :
Pilates Metodu’nda, doğru hareket sanatlarında olduğu gibi merkez, karın, bel ve kalça çevresidir. İç organları ve omurgayı yerinde tutan kas sistemlerini içerir. Merkezleme, üst bedenin stabilitesini ve esnemeyi, uzamayı sağlar.


Akıcı hareket :
Hareketler acele edilmeden, her noktadan tek tek geçerek ama aynı zamanda hiç duraksamayarak yapılmalıdır.

Kesinlik :
Hareketler belirsizce değil, hakkı verilerek tam yapılmalıdır. Hareket geçişleri birbirleri içinde ve birbirleri arasında koordine olmalıdır.


Nefes :
Nefes alıp verme, panik olmadan sırtın arkasına ve altına derin nefes alıp bütün nefesi tamamıyla dışarı üflemek yoluyla olmalıdır. Böylece, nefes tamamen boşaltılıp, kan temizlenmiş olur.

Evet günümüzde 3 kişiden 2’si pilates yapıyor. Kimisi televizyon karşısında, kimisi gittiği spor salonundaki grup derslerine girerek, kimisi özel bir stüdyoda veya özel bir eğitmen eşliğinde…

Yalnız gerçekten Pilates yapıyorlar mı? Çünkü birçok insanın dışardan pilatese bakış açıcı, ne varki bu egzersizi yapmakta şeklinde oluyor. Bugün özellikle, pilatesin 6 prensibini vurgulamak istedim. Pilates yapılırken bu 6 prensibin üzerinde durulmuyorsa eğer yapmasanız daha iyi diyebilirim. Bu püf noktalara dikkat edilmeden yapılan pilates’in sonucu ise ne yazık ki sakatlık. Beden Atölyesi’nde hemen hemen hergün 7’den 70’e beden kalitesini arttırmak isteyen insan ile tanışıyoruz. Çok kez bilinçsiz ve kontrolsüz yapılan pilates sonucu bellirli rahatsızlıklar yaşayan kişilerle karşılaşıyorum. Oysa ki, günümüzde pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak da kullanılıyor. Durum böyle olunca insanlarda ikilemde kalıyor. Bir taraf tedavi sürecinde pilates yaparken, bir taraf bilinçsizce yaptığı egzersiz yüzünden sakatlık yaşıyor. Bu tarz durumların önüne geçmek için sizlere önerilerim var.

Pilates yapmaya karar verdiniz ve bir arayış içerisindesiniz. Lütfen ilk iş bir cd almak yada tv karşısına geçip pilates yapmak olmasın. Bu sonraki aşama, kendinizi geliştirdikten sonra elbette, tv karşısında egzersiz yapabilirsiniz. Ama önceliğiniz mutlaka, uzman bir eğitmen ile spora başlamak olmalı. Günümüzde her üçyüz metrede bir pilates stüdyosu görmenizde mümkün, bu yüzden ince eliyip sık dokumanız lazım yer seçimi yaparken.

Yıllarca cimnastik yapmış yani kendi vücut ağırlığını havalarda taşımış bir sporcu olarak, pilates ile tanıştığım ilk gün hala aklımda. Cidden kontrollü ve başlangıç aşamasında mutlaka uzman eğitmenler ile yapılması gereken bu egzersiz için, başlangıçta minimum 2 gün ayırmalısınız. Herkes kendi hareket kabiliyetine ve vücudunun direncine göre haftalık egzersiz sayısını arttırmalıdır. Her egzersizde olduğu gibi pilates içinde antremanların sürekliliği oldukça önemli. Kilo vermek hayalinden öte beden kalitenizi arttıracak olmanıza odaklanmalısınız.

Herkese pilates dolu günler diliyorum….