Evde spor yapmak için '' Beyin & Beden ''

Spor yapmaya zamanım kalmıyor…

Spora gitmek için o kadar trafikte kalmak istemiyorum…

Spor yapmak için şuraya gitmek istiyorum ama bütçem elvermiyor…

Kilo aldım ama nereden başlayacağımı bilemiyorum…

Sporu seviyorum, evde bile yapmak istiyorum ama nasıl?

Yeni bir ortama girip, yeni insanlar tanıdığımda, bir sporcu ve spor uzmanı olduğumu duyduklarında, bana kurulan cümleler genelde bu şekilde oluyor… İnsanların sporla buluşabilmelerinde ki, ortak sorunlar bunlar. Bir sporcu olmama rağmen, kimi zaman bende benzer cümleleri kurabiliyorum. O yüzden kimseyi yargılamıyorum yada hayretler içinde bakmıyorum. Hepimiz bir bireyiz, herkesin kendi karakteristik özellikleri, kendi yaşam alanları var. Kimi insan sporsuz yaşayamazken, kimisi spor yapmamak için binbir çeşit bahane bulabiliyor, kimisi gerçekten spora vakit ayırabilmek için elinden geleni yapıyor. Profesyonel sporu bırakıp, her ne kadar sporun içinde bir iş kurmuş olsam da , ben bile gerçekten bana yetecek ‘’kaliteli spor’’ zamanını kendime yaratabilmek için oldukça zorlanıyorum. Günümüz teknolojisinde, günümüzün hızlı yaşam serüveninde, vücudumuza verimli zamanı ayırmak ne yazık ki gittikçe zorlaşıyor.

Yalnız 7’den 70’e hiçbir zaman değişmeyen ve değişmeyeceğinden emin olduğum birşey var ki, oda sağlık için spor! Spor yapmak demek, sadece vücudumuzun muhteşem görünmesi demek değil, asıl olan vücut direncimizin arttırarak hastalıklara yada ilerki yaşlarda karşılaşabileceğimiz olası kronik rahatsızlıklara karşı savaşabilmemiz demek. En önemlisi de bu değil mi? O halde, ben bugün sizlere herşeyi ve herkesi bir kenara bırakıp, evinizde sağlık için spor yapabileceğiniz bir-iki küçük tüyo vermek istiyorum. Böylelikle, vücudunuzun direncini arttırabilir, beden kalitenize katkıda bulanabilirsiniz.

Evde spor yapmak için, elinizde olması gereken bir kaç küçük materyal var. Yarım yada 1 kiloluk dambıl. Eğer dambıl yok ise, 1 lt.’lik su şişelerine su doldurabilirsiniz :) Elastik bant, sandalye, minik top. Hiçbiri yoksa bile, sanmayın ki sporsuz kalacaksınız, hayır vazgeçmek yok. En önemlisi mental olarak kendinizi bu başlangıca hazırlamanız. Çünkü sporda ki en büyük iki materyal beyin ve beden! Beyniniz istediği, bedeniniz onun komutlarına uyduğu her yerde sporlu yani sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Evet hazırız ama hangi hareketleri yapacağız şimdi diyorsanız, aşağıdaki linki tıklayıp benimle beraber evde spor yapmanın keyfine varabilirsiniz... Bu linkte, hem esnetme hem kuvvet egzersizlerinin bulunduğu bir çok video var. Dilediğiniz ile sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz...

Haydi Harekete Katılın!